Wartość odżywcza i lecznicza miodu

17 gru 2017

Miód należy do najcenniejszych produktów, jakimi obdarzyła nas natura. Już starożytni Grecy przygotowując się do igrzysk spożywali jego znaczne ilości. Wartość kaloryczna miodu w przeliczeniu na 1 g wynosi 3,2 kcal, zaś zbliżonego pod tym względem cukru buraczanego – 4 kcal. Różnica wynika ze składu miodu złożonego, który prawie wyłącznie zawiera cukry proste, co oznacza, że łatwiej i szybciej są przyswajalne przez organizm niż sacharoza. Dodatkowo miód jest substancją organiczną zawierającą pewne substancje biologiczne czynne wpływające leczniczo na funkcjonowanie organizmu człowieka. Dieta, w której skład wchodzi miód zalecana jest przede wszystkim dla dzieci, ozdrowieńców oraz dla ludzi przepracowanych.

Wartość odżywcza miodu

U dzieci spożywających ok. dwóch łyżeczek miodu dziennie stwierdzono szybsze przybywanie na wadze, a równocześnie zwiększenie się hemoglobiny we krwi. Miód przyspiesza rekonwalescencje po zabiegach operacyjnych i ciężkich chorobach. Wzmacnia też organizm poddany chemioterapii. Wartość odżywcza przy diecie miodowej poprzedzającej duży wysiłek fizyczny powoduje nagromadzenie się w organizmie glikogenu, a przez to podniesienie jego wydolności i wytrzymałości mięśniowej. Po skończonym wysiłku, powodującym silne wyczerpanie organizmu i znaczny spadek poziomu cukru we krwi, spożycie miodu bezpośrednio pozwala na szybsze jego wyrównanie, dzięki czemu uczucie zmęczenia wkrótce mija.

Lecznicze właściwości miodu

Miody zawierające dużo glukozy a są to miody wczesne, ulegające szybkiej krystalizacji (wielokwiat, rzepakowy, mniszkowy, miód z sadów) wzmacniają mięsień sercowy i naczynia włosowate. Miód rzepakowy oczyszcza wątrobę z toksyn, co ma szczególne lecznicze znaczenie dla osób pracujących w szkodliwych warunkach, palaczy, osób nadużywających alkohol i inne używki. Jest również dobrodziejstwem dla osób starszych.

Łatwa przyswajalność miodu pozwala na stosowanie go w owrzodzeniach żołądka i dwunastnicy. Ponadto miód reguluje czynność trawienia, co jest szczególnie ważne w tego rodzaju schorzeniach. Stwierdzono też lecznicze właściwości miodu w stanach chorobowych nerek i przewodów moczowych. Tutaj szczególnie polecam miód gryczany – inhibina, składnik miodu, który dostaje się do niego z wydzieliny gruczołów ślinowych pszczoły, działa bakteriostatycznie. Dzięki niej miód jest skutecznym lekiem na przeziębienia i stany zapalne gardła. Niezastąpiony jest tutaj miód wielokwiatowy, lipowy, akacjowy i gryczany. Zaś na stany zapalne górnych dróg oddechowych – miód mniszkowy, który działa też wykrztuśnie. Miód spadziowy, zawierający duże ilości minerałów leczy anemię.

Spożywanie miodu

Miód jest pełnowartościowym produktem naturalnym wtedy, gdy jest odpowiednio spożywany, czyli nie należy go podgrzewać do temp. wyższej jak 50*C. Jeżeli już musimy mieć miód w formie płynnej najlepiej, jeśli rozpuścimy go w letniej wodzie i pozostawimy na kilka godzin. Polecamy swoją recepturę na świetny napój izotoniczny: na litr wody dajemy łyżkę octu jabłkowego i 3 łyżki miodu. Pychota!