Miód dla sportowców

22 paź 2016

Aktywność fizyczna od zawsze jest obecna w życiu człowieka. Osoby uprawiające sport zarówno zawodowo jak i rekreacyjni szukają szybkiego sposobu na regeneracje oraz wzmocnienie  swojego organizmu po dużym wysiłku. Co jest najlepsze dla naszego organizmu? Czym powinniśmy się kierować oraz co wybrać? Zapraszam do artykułu.

Miód dla sportowców?

Głównymi składnikami miodu są cukry proste. Cukry z tej grupy nie wymagają trawienia, ponieważ są łatwo przyswajalne, a co z tego wynika, szybko uzupełniają zapotrzebowanie na energię. Mowa tu oczywiście o glukozie i fruktozie,  które od razu po zjedzeniu dostają się do krwiobiegu i zamieniane są w potrzebną do wysiłku energię. Spożywanie miodu korzystnie wpływa na przyswajanie innych składników odżywczych zawartych w pokarmach, które niekiedy tracimy podczas intensywnego wysiłku wraz z potem. Dodatkowo miód bogaty jest w wiele mikro- i makroskładników, takich jak: potas, sód, wapń, fosfor, żelazo czy też białko, są one niezbędnymi pierwiastkami potrzebnymi do poprawnego funkcjonowania organizmu. W wielu znanych rankingach miód oceniany  jest jako jeden z najbardziej wysokoenergetyczny produktów.

Czy rzeczywiście tylko izotoniki?

Wielu sportowców sięga po napoje izotoniczne, które mają uzupełnić niedobór elektrolitów w organizmie po treningu. Jest to rzeczywiście najprostszy i najszybszy sposób wyrównania równowagi elektrolitowej w organizmie. Ale czy zdrowe? Wystarczy przeczytać etykietę naklejoną na każdej butelce takiego napoju.  Niezaprzeczalną kwestią jest, że zawierają składniki potrzebne do wyrównania naszej gospodarki makro- i mikro –, jednak coś za coś. Posiadają niestety dużą ilość konserwantów, które jak wiemy nie mają dobrego wpływu na nasze zdrowie. Jeśli dysponujecie odrobiną czasu i chęciami do stworzenia własnego tzn. ‘izotoniku’, możecie go zrobić sami w domu! Wystarczy, że gdzieś w kuchni znajdziecie cytrynę, miód (który jest w każdym domu) oraz wodę! Nic prostszego, a najważniejsze, że bez żadnych konserwantów. Wypijając go po każdym treningu, możemy być pewni, że dostarczamy swojemu organizmowi potrzebnych związków.

miód izotonik sport

Dla kogo najlepszy?

Miód jest dobry dla każdego. Możemy go dodać dosłownie do wszystkiego, począwszy od herbaty kończąc na naprawdę wysublimowanych potrawach. Często nie zdając sobie sprawy sięgamy po cukier, który jest o wiele mniej zdrowy, a przy odrobinie chęci jesteśmy w stanie w wielu przypadkach zastąpić go właśnie miodem. Natomiast tak jak w tytule polecany jest również dla tych, którzy na co dzień trenują czy zawodowy czy rekreacyjnie. Dla tych, którzy są pasjonatami ćwiczeń na siłowni polecamy również miód, gdyż zawiera naturalne białko, które sprzyja przyrostowi mięśni. Dla tych wszystkich, którzy przy wykonywani ćwiczeń tracą cenne elektrolity, aby mogli przywrócić równowagę w swoim organizmie.

Który miód wybrać?

Polecamy miód rzepakowy, który w swoim składzie zawiera najwyższą zawartość glukozy. Jest on bardzo popularny wśród pszczelarzy z Dolnego Śląska, ponieważ jest najczęściej uprawianą przez rolników odmianą kapusty. Jednak jeśli nie macie akurat w domu rzepakowego miodu, polecamy wszystkie inne! Przyzwyczajcie swój organizm do naturalnych cukrów i zastąpcie pewne produkty w swojej diecie. A na pewno Wasz organizm będzie czuł się z tym o wiele lepiej i przede wszystkim zdrowiej!

Cenna rada: jeśli zdecydujecie się na przygotowanie swojego własnego napoju izotonicznego, dla tych, którzy podejmują duży wysiłek, polecam dodanie szczypty soli. Sól zawiera bardzo dużo sodu, który jest cennym elementem gospodarki jonowej. Gwarantuje, że nie będziecie czuli różnicy w smaku, ponieważ miód zneutralizuje sól.