Miód, a alergia dzieci

2 maj 2016

Podstawowy problem w podawaniu miodu małym dzieciom to możliwość wystąpienia odczynów alergicznych. Zagrożenia nie stanowi sam miód, lecz pyłek roślin, z których pobierany jest nektar przez pszczoły. Oczywiście są rośliny, których pyłek nie uczula, ale pszczoła leci na pożytek, który jej odpowiada i dlatego nie ma czystych miodów odmianowych. Dla przykładu w miodzie lipowym, w którym znajdują się śladowe ilości pyłku niewywołującego alergii, mogą znajdować się również pyłki innych roślin kwitnących w tym samym czasie, których pyłek może wywoływać objawy uczuleniowe.

Reakcja alergiczna

Powstaje w wyniku połączenia odpowiednich przeciwciał (immunoglobulin) z odpowiednimi antygenami wprowadzanymi do tego organizmu. W tym przypadku będą to przeciwciała, które powstały na skutek wcześniejszego wprowadzenia do organizmu pyłku kwiatowego drogą doustną połączą się z antygenem – pyłkiem kwiatowym znajdującym się powtórnie w jamie ustnej. Jeżeli zaistnieje taka sytuacja to w krótkim czasie (od kilku do kilkunastu minut) lub w dłuższym (od 6 do 10 godzin) dochodzi do uwolnienia tzw. mediatorów stanu zapalnego, takich jak histamina, tryptazyna, chymaza, heparyna, cytokiny i leukotrieny. Powstaje reakcja natychmiastowa, zwana anafilaksją lub ostra reakcja alergiczna, z udziałem różnych narządów oraz układów: skóry, układu oddechowego, pokarmowego i naczyniowego.

Objawy

Nasilenie objawów zależy od ilości uwalnianych mediatorów zapalenia. W przypadku miodu mamy do czynienia z wielkością pyłków i różnym ich stężeniem. Na ogół nie jest ono wysokie i ryzyko wystąpienia ostrych odczynów alergicznych jest niewielkie. Jednak w przypadku małych dzieci wskazana jest maksymalna ostrożność.

Dlatego uważam, że dzieciom poniżej 3 roku życia nie powinno się podawać miodu.

Potem możemy, małymi dawkami np. poczynając od małej łyżeczki dziennie słodzić herbatę miodem np. lipowym, rzepakowym lub spadziowym. Unikajmy miodów wielokwiatowych. Jeżeli zaobserwujemy niepokojące objawy, takie jak pokrzywka, zaczerwienienie oczu, katar, trudności z oddychaniem należy niezwłocznie zaprzestać spożywanie miodu, najlepiej kontaktując się z lekarzem.

Miód alergia dzieci

Miód ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie dzieci, jednak należy uważać przy jego pierwszym podawaniu. Zaczynając stosowanie miodu należy obserwować zachowanie dziecka. Jeśli do 2 dni nie wystąpią objawy alergiczne miód jest bezpiecznym i wskazanym elementem diety dziecka.