O lasach

4 mar 2016

Lasy są doskonałym źródłem wszelkiego pożytku

Pszczoły znajdują w nim nie tylko schronienie, ale wysoko jakościowy i zdrowy nektar oraz pyłek. Jeżeli w drzewostanie występują lipy, wierzby, klony, jarzębiny, wiązy, dzikie grusze i czereśnie ich wartość jest jeszcze większa.

Lasy iglaste i liściaste spadziują, dając pszczołom gotowy surowiec

Służy on do produkcji bardzo smacznego i zdrowego miodu spadziowego. Pomiędzy drzewami rośnie borówka czernica i borówka brusznica, borówka bagienna, bagno, żurawina, wrzos, wierzbówka, macierzanka, miodunka, trędownik, czyściec, kokoryczka, lebiodka, lilie, śnieżyczki, ożanka i całe mnóstwo kwitnącej roślinności. Z krzewów najbardziej wartościowe to jeżyny, maliny, głogi, kruszyny, suchodrzewy, kłokoczki. Lasy mają tą zaletę, że dają pożytek ciągły np. lipy kwitną w lasach nieraz przez cały miesiąc a czasami i dłużej, bo kiedy przekwitają lipy na nasłonecznionych polanach i skrajach lasu, to zaczynają kwitnąć te na północnych stokach i zacienionych stanowiskach.

 olasach2

Refleksja

Dlatego ogarnia mnie smutna refleksja, kiedy kupując odpady potartaczne do palenia w piecu widzę kawałki klonu, jawora czy lipy. Kiedy zbierając grzyby oglądam monokultury leśne, wśród których brakuje mi tych nektarodajnych gatunków drzew. Kiedyś parki i aleje oraz cmentarze były obsadzane lipami, klonami, kasztanami, różanecznikami, akacjami, jaworami czy drzewami owocowymi. Tak było kiedyś – do dzisiaj pozostały wcale niemałe ich fragmenty. Uszanujmy je i nie wycinajmy bezmyślnie, a jeśli jest to konieczne to na ich miejsce sadźmy 10 nowych. Szczególną misję mają tu do spełnienia koledzy leśnicy. Przecież i my i Wy czerpiemy z przyrody to, co ma najlepszego starając się by bilans był na zero. Może warto, oznaczając drzewa przeznaczone do wycinki, ominąć te dające pożytek pszczołom a w planach nasadzeń lasu uwzględnić nektarodajne gatunki.