Jak można pomóc pszczołom?

4 mar 2016

         Jak można pomóc pszczołom? W bardzo prosty sposób – siejmy kwiaty, sadźmy krzewy i drzewa owadopylne. Jeszcze nie tak dawno na polach istniały miedze porośnięte kwitnącymi krzewami, dzikimi gruszami i czereśniami. Siedzisko pożytecznych owadów i schronienie dla zajęcy. Przy alejach pielęgnowano lipy, klony oraz kasztany. Drogi polne obsadzano drzewkami owocowymi. Na koszonych ręcznie łąkach kwitły łany różnobarwnych ziół, z których pszczoły znosiły najlepszy na świecie wziątek.

jakmoznapomocpszczolom2

         Obecnie dominują monokultury rolnicze poddawane zabiegom środkami chemicznymi z wielką szkodą dla pszczół. Brak jest różnorodności pożytkowej dającej owadom zdrowy pokarm, a przez to witalności i odporność na choroby. Dlatego na każdym wolnym skrawku, zamiast dominujących trawników, siejmy kwiaty: astry i piwonie, maki, jeżówki, mięty, macierzanki, lebiodki, trędowniki i całe mnóstwo innych. Propagujmy zapomniane ogrody polskie, pełne różnorodności, pachnące ziołami. Jakże przyjemniej jest usiąść na ławeczce w otoczeniu bukietu kwiatów i różnorodnych zapachów wabiących owady od motyli po pszczoły, a nie przy grillu w środku trawnika. Zastąpmy brzydkie ogrodzenia żywopłotami z żylistka lub śnieguliczki. Sadźmy w parkach i na placach perłowce, suchodrzewy, robinie, korkowce, parczeliny i surmie. W miejscach gdzie można nasadzajmy lipy, klony, jawory, wierzby i akacje.

Przyjazne uczynki mogą pomóc pszczołom

         Przez takie uczynki nasze otoczenie będzie bardziej przyjazne i dodatkowo jaka satysfakcja, gdy na spacerze czy wycieczce do ulubionego miejsca zobaczymy nasze dzieło w pełnym rozkwicie. Jeśli do tych działań zaangażujemy nasze dzieci, bliskich, przyjaciół to tym większy efekt również wychowawczy.

A na koniec nasza rada: udajmy się do sklepu botanicznego – kupmy parę kilo nasion koniczyny, facelii, nostrzyka czy żmijowca i wysiejmy z ręki (najlepiej wiosną) na jakimś ugorze, nasypie, wyrobisku czy przydrożnym rowie. Jeżeli przyjmie się choć niewielka ich część to następnie z samosiewu zaczną rozprzestrzeniać się samoistnie.